#SesimOLGündem

Oturduğunuz Bina Depreme Dayanıklı mı ? Nerden Öğrenebilirim..

İzmir’de yaşanan deprem bize insanları öldüren şeyin deprem değil dayanıksız yapılar olduğunu gösterdi. Türkiye’de şuan 10 binlerce belki de 100 binlerce dayanıksız bina var. Peki sizin oturduğunuz bina depreme ne kadar dayanıklı? Öğrenmek isterseniz bu yazımızda binanızın depreme dayanıklı mı olduğunu nasıl öğreneceğinizi göstereceğiz.

Bir binanın sağlam olduğunun en önemli ölçütlerinden biri binanın kolonları ve kirişlerin sağlamlığı. Toplumda bilinen bina yaşı eski olan bina dayanıksızdır yeni olan ise dayanıklıdır fikrinden sıyrılmamız lazım. Yeni ve dayanıksız birçok yıkılan bina olabilir. Hatta çok acı bir örnek İzmir’de yıkılan binaların çoğu yeni binaydı ve kolonları sağlam değildi.

Diyelim binanızın kolon ve kirişlerine baktınız ve duvarlarda ciddi çatlaklar ve hasarlar var. Bu durumda hemen DASK ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığına haber veriniz ve binayı denetlemelerini ısrarlı bir şekilde isteyiniz. Bu konu ile alakalı Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Yönetim Kurulu Üyesi İnşaat Yüksek Mühendisi Mustafa Koça:

“Binanın yaşı, kaç yıllık olduğu çok önemli. Özellikle 99 depremini görmüş binalarda daha sık hasar görülebilir. Eğer bina yeni boyanmış ise boyalar çatlakları da gizlemiş olabilir. Bunun için duvarları dikkatle inceleyin ve çatlakları tespit edin. Eğer duvarlarda çatlak ve hasarlar bulursanız DASK’a haber verin. Binanıza DASK tarafından hasar tespit çalışması yapılacaktır.

Çatlakların Derinliği Önemli!

Eğer kolon ve duvarlarınızda çatlak varsa çatlakları bir bıçak ile ölçünüz. Eğer çatlak derinliği 5 cm’i geçiyorsa zaman kaybetmeden hasar tespiti için DASK’a ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığına acilen haber veriniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler