Gündem

14 günlük sokağa çıkma yasağı gelebilir!

saglik bakani fahrettin koca koronavirusun 13024882 5608 amp 1

Korona virüs vaka sayısında artış her geçen gün sürüyor. Vaka sayısı günlük 3 bine kadar yükseldi. Konuyla ilgili yetkililerle konuştuğunu belirten Prof. Dr. Ahmet Saltık, “Bulaş zincirini kırmak için çok acil 14 günlük kapanma gerek” ifadelerini kullandı. Öte yandan Bilim Kurulu toplantısı sürüyor. Kuruldan sokağa çıkma yasağı bekleniyor.
Ankara Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Saltık, son günlerdeki artışın korkutucu olduğunu açıkladı. 14 günlük sokağa çıkma yasağının gelmesi gerektiğini belirten Saltık konuyu yetkililerle de görüştüğünü belirtti. Gazetecilere açıklamalarda bulunan Saltık, “İstanbul’daki salgın durumu nisan ayındaki tepe değerlerine yaklaşmış hatta aşmış durumda denebilir. Doktorlar yoğun bakıma alacakları hastaları seçmek durumunda kalabilir, bu çok acı. Birçok kaynaktan ve hastanelerden arkadaşlarımızdan gelen bilgiler bu yönde. Yoğun bakım yatağı bulmak son derece güç, cankurtaranlar saatlerce gelemiyor, merkezi yönlendirme ile hangi hastanede boş yatak varsa oraya götürüyor cankurtaranlar. Ama yönlendirildikleri hastanelerde de rahatlık yok; tıkanmak üzere İstanbul’daki durum” uyarısında bulundu.

“YOĞUN BAKIMLAR DOLDU”

Hangi ilde, hangi ilçede ne kadar korona virüs hastası olduğunun bilinmesi ve buna göre önlemler alınması gerektiğini vurgulayan Saltık, “Sahadan gözlemlerimiz, meslektaşlarımızdan gelen bilgilere göre ‘Yoğun bakımlar doldu, hastalar sedyelerde bekliyor’ deniyor. Sağlık Bakanı 14 gün kapatma çağrısının yanlış olduğunu düşünüyorsa bilimsel gerçeklerle bunu da açıklamalı. İstanbul’dan başlayarak epidemiyolojik verilerle uyumlu biçimde 14 günlük kapatma yapılmalı” diye konuştu.

“HASTA SEÇME DURUMU ORTAYA ÇIKABİLİR”

Acil tedbirler devreye sokulmaması halinde doktorların ‘hasta seçme’ durumuna düşebileceği uyarısında bulunan Prof. Saltık, “Meslektaşlarımız neredeyse artık yoğun bakıma hasta seçmek durumda kalacaklar. ‘Bu hastayı mı, şu hastayı mı yoğun bakıma alalım?’ Yoğun bakıma veremediğiniz hasta ölecek, böylesine ağır ve kritik, insan yaşamıyla ilgili kararlar vermeye siyasal iktidar bizi kötü yönetimi nedeniyle zorluyor” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

telefona kaydetme isimleri güvenilir takipçi satın almapp büyütmeipr5keko sözlerikabak yemeğinin yanına ne gider .