Ne olacak, söyle gitsin?  

#sesimol

#SesimOL

Umutsuzluğun Pençesine Düşmüş Bir Yaşam Öyküsü : STEFAN ZWEİG

Stefan Zweig

STEFAN ZWEİG  kitaplarını bir solukta okuyabileceğiniz ve okuduklarınızdan etkilenmemek için kendinizi zor tutacağınız eserlerin  yazarı .  Yaşadığı dönem dolayısıyla zorluklarla mücadele ederken yazmaktan geri durmamıştır. İnsan ilişkilerinde açığa çıkarılamayan   duyguları, korkuları , biz insanların yüzleşmekten kaçtığımız çoğu şeyi kitaplarına toplamıştır.Bu yüzdendir ki belki kendimden bir şeyler bulmakta çok zorlanmadığım kitaplarını yazarken neler yaşadığını anlamak için geçmişine biraz bakalım .

cript async=”” src=”https://sesimol.net/wp-content/litespeed/localres/pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js”>

Zweig’in Hayatı

   Stefan Zweig 28 Kasım 1881 tarihinde Yahudi bir ailenin çocuğu olarak Avusturya-Viyana’da dünyaya gelmiştir .Küçük yaşlardan itibaren ailesi eğitiminin üstünde durmuştur ,bu sayede kendisi İngilizce, Latince, Yunanca, Fransızca gibi  dilleri konuşabilmekteydi .Lise çağlarında şiir yazmaya başlamış ,üniversitede ise felsefe eğitimi almıştır.1904 yılında  felsefe alanında doktorasını tamamlamıştır.

 Avrupa kültürüne yön veren büyük şahsiyetlerin fırtınalı yaşamları hakkında fikir sahibi olmak istiyor ve Dünya Fikir Mimarları serisi adını vereceği çalışmanın temellerini atmak istiyordu bu yüzden yaşadığı kıtayı daha iyi tanımalıydı .Avrupa dışına çıktı 1907-1914 yıllarında Hindistan- Kanada-Newyork – Belçika’yı gezdi yolculukların sonu savaş oldu 1914 Temmuz büyük bir kırılma ve yol ayrımıydı sadece devletleri değil düşünceleri fikirleri hayatları birbirinden ayıran yol ayrımı.1914’ de Belçika’dan  Viyana ‘ya dönüp  orduya katıldı  ,1917’ye kadar Viyana karargahında savaş arşivinde memur olarak çalıştı .Savaş karşısı tutumunu Babil Kulesi ve Zorlama eserlerinde net bir şekilde ifade etmiştir.

cript async=”” src=”https://sesimol.net/wp-content/litespeed/localres/pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js”>

Savaşın ardından Salzberg ‘ e yerleşti burada  Friderike Maria von Winternitz ile tanışmış kısa bir süre sonra 1920’de  evlenmişlerdir .

1924-1933 yılları arası  yükseliş dönemleridir bu sürede Amok Koşucusu, Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu   eserlerini kaleme almıştır .

Zweig Eserleri

Nazilere Karşı Direniş

Almanya ‘da Nazi faşizmi iktidara geldiğinde ,savaş karşıtı olan yazar ,şair ve bilim insanlarına karşı da savaş başlatır . 1933 yılında Nazilerin  idolojilerine uymadığı gerekçesiyle meydanlarda ateşe verdiği kitaplar arasında, Zweig’ın kitapları yer alıyordu.

Nazilerin kitap yakma eylemi

Ülkesini Terk Etmek Zorun Kaldı

1934 yılında evine baskın yapılmış , ülkesinden sürülmüştü  ülkeyi terkedip Londra’ya yerleşmek zorunda kalmıştır . 1937’de eşi Friderike Maria von Winternitz ile boşandı bir yıl sonra sekreteri Lotte Altman ile Portekiz’e gitti ve onunla evlendi . Hayatından duyduğu endişe ve kendini güvende hissetmemesi nedeniyle İngiliz vatandaşlığına geçmek için talepte bulundu ve bu talep kabul edildi.  1940 yılında eşiyle Brezilya Petrapolis’e yerleşmeye karar veren yazar orada ünlü eseri Satranç’ı kaleme almıştır Doğduğu topraklar ona yaşam hakkı vermez  sürgün hayatında kaleme aldığı Dünün Dünyası adını verdiği anıların önsözünde yazdığı şu cümleyle ‘MAHŞERİN TÜM SOLGUN ATLARI YAŞAMIMIN ÜZERİNDEN GEÇTİ’ belki de bütün yaşamını özetliyor . 1942 yılında umutsuzluk ruhunu istila etmiştir. Hitlerin zorbalığının bitmeyeceği düşüncesi ,bunlarca yıl bir şeylerden kaçarak yaşamak artık onu çok yormuş olmalı ki bu karamsarlık içinde tutunacak bir şey bulamamıştır.Ve eşiyle beraber 22 Aralık 1942 yılında intihar etmiştir .Yıllarca okunacak kitapları ,eserleri dışında bir de mektup bırakmıştır

cript async=”” src=”https://sesimol.net/wp-content/litespeed/localres/pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js”>
Zweig karısı ile ilaç içerek yaşamına son verdi.

“KENDİ İSTEĞİMLE VE BİLİNÇLİ OLARAK HAYATTAN AYRILMADAN ÖNCE SON BİR GÖREVİ YERİNE GETİRMEYE KENDİMİ MECBUR HİSSEDİYORUM .BANA VE ÇALIŞMALARIMA BÖYLE İYİ VE KONUKSEVER ŞEKİLDE KUCAK AÇAN HARİKULADE ÜLKE BREZİLYA’YA İÇTENLİKLE TEŞEKKÜR ETMELİYİM.HER GEÇEN GÜN BU ÜLKEYİ DAHA ÇOK SEVMEYİ ÖĞRENDİM .BENİM LİSANIMIN KONUŞULDUĞU DÜNYA,BANA GÖRE MAHVOLDUKTAN VE MANEVİ YURDUM AVRUPA’NIN KENDİ KENDİSİNİ YOK ETMESİNDEN SONRA HAYATIMI YENİ BAŞTAN KURMAYI DAHA FAZLA İSTEYEBİLECEĞİM BİR YER DAHA YOKTU.AMA HAYATA 60 YAŞINDAN SONRA YENİ BAŞTAN BAŞLAMAK İÇİN ÖZEL GÜÇLERE İHTİYACIM VARDI .BENİM GÜCÜM İSE UZUN YILLAR SÜREN YURTSUZ GÖÇÜM SIRASINDA TÜKENDİ.BÖYLECE,RUHSAL ÇALIŞMASI HER ZAMAN EN BÜYÜK SEVİNCİ;BİREYSEL ÖZGÜRLÜĞÜ DÜNYANIN EN BÜYÜK NİMETİ OLAN BU HAYATI ,ZAMANINDA VE DİMDİK SONA ERDİRMEK BANA DAHA DOĞRU GÖRÜNÜYOR .BÜTÜN DOSTLARIMI SELAMLARIM! UMARIM,UZUN GECENİN ARDINDAN GELECEK OLAN SABAHIN KIZILLIĞINI HALA GÖREBİLİRLER! BEN ,ÇOK SABIRSIZ OLAN BEN ,ONLARIN ÖNÜNDEN GİDİYORUM .”

İlgili Yazılar
#SesimOL

Eğitim Hakkında Temel Bilgiler

#SesimOLekonomiGündem

The Economist 2021 Kehanetleri

#SesimOL

Buga Girmek Nedir ?

#SesimOL

wTakip Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

Haber bültenimize kayıt olabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir