Gündem

Öldürülen Vizonlar Hükümetin Sonu Olabilir

Koronavirüs pandemisinde en tuhaf haberlerden biri de Danimarka’dan gelmişti. Ülkenin kuzeyinde milyonlarca vizon, mutasyona uğramış virüs sebebiyle itlaf edilmişti. Danimarka meclisi, itlaf edilen 17 milyon vizon için araştırma komisyonu kurdu ve başbakan Mette Frederiksen tenkitlerin niyetindeki isim oldu.

Tarım Bakanı istifa etmek zorunda kalmıştı

Tarım Bakanı istifa etmek zorunda kalmıştı

BBC Türkçe’de yer alan habere göre; 4 Kasım 2020’de öldürülen 17 milyon hayvan için yasal tabanın olmadığı ortaya çıktı. Kamuoyunda büyük hiddet yaratan bu büyüme sonrasında Tarım Bakanı Mogens Jensen istifa etmişti.

Başbakan da topun ağzında

Başbakan da topun ağzında

Televizyonlarda öldürülen hayvanların gömüldüğü dev çukurların görüntüleri ve gözü yaşlı çiftlik sahipleriyle yapılan müzakereler tepkileri daha da artırmış; nihayetinde meclis kararıyla bir komisyon oluşturulmuştu.

İncelemeyle alakalı raporunu yayımlayan komisyon, Mette Frederiksen’in vizonların öldürülmesi kararını duyururken açıkladığı mazeretlerin ‘son derece yanıltıcı’ olduğuna ve yasaların çiğnendiğine hükmetti.

Rapordaki tenkitler, Frederiksen ve 2019’dan beri iktidarda olan sosyal demokrat azınlık hükümetini güçe soktu.

Hükümet üç sol meyilli partinin desteğiyle ayakta duruyor. Bu partilerden birinin desteğini çekmesiyle Frederiksen için azil davasının yolunun açılabileceği belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler