Ne olacak, söyle gitsin?  

#sesimol

#SesimOLEğitim

Nevrotik Ne Demek ?

Nevrotik duygu bozukluğu ne demek Nevrotik bozukluğa karşı ne yapmanız gerekiyor bunlara değineceğiz. Nevrotik bozukluğu insanlar aşırı ilgi isteme bu ilginin eksilmesi veya hoşa gitmeyen durumların yaşanması halinde en yakınlarını bile gözden çıkarmak,  Geleceğe dair plan yapmada başarısızlığı, güvensizlik , plan yapamama ,içine kapanıklık, saldırgan ve düşmanca tutum, kin ve aşırı nefret gibi davranışları ve dönemsel de olabilen insanlarda büyük etki bırakan ve diğer insanları etkileyenlere nevrotik yani nevroz denir.

Normal ve nevrotik insanlarda aşırı derecede belli edecek bir ayrım yoktur. Her insanda nevrotik eğilim olabilir. Fiziksel bir nedenden dolayı meydana gelmemektedir fakat ciddi bir hastalıktır. Bu nedenle dikkata alınması bir hastalıktır. Bu kişiler durumunun farkındadır. Odalarına kapanabilirler, nöbet geçirebilirler. Onları bir şeyler hakkında ne kadar ikna etmeye çalışırsanız çalışın, kolay kolay asla ikna olmazlar .  Kaygının ne kadar yersiz olduğunu bile bile korkularını yenmekte zorlanırlar.

Nevrotik bozukluğun belirtileri nelerdir ?

Nevrotik kişilik bozukluğunun temelinde kontrol altına alınamayan kaygı bozukluğu yatmaktadır. Bu nedenle Psikoloji alanında kilinin bir tanı olarak nevrotik kişilik bozukluğu teşhisi konulabilir. Fiziksel belirti olarak Kasların aşırı gerilmesinden dolayı titreme olması Terleme, baş dönmesi, kalp çarpıntısı olarak görülür. Psikolojik olarak ise Gereksiz ve nedensiz yere üzülme , Küçük şeyleri büyütme, Ani sinirlenme ve öfkelenme ,Güvensiz hissetme gibi belirtileri vardır.

Nevrotik Bozukluğunun Türleri

  • Fobik nevroz: Saçma, abartılmış ve gerçeğe uymayan korkulara fobi adı verilir. Korku, benliğin sağlıklı bir tepkisidir. Kişiyi tehlikelere karşı uyarır ve önlem almasını, korunma yolları aramasını sağlar.
  • Obsesif-Kompulsif Nevroz : Saçma ve abartılmış cümlelerin aralıksız tekrar edilmesidir.Herzaman kaygılı ve panikle hareket etmesidir.
  • Histerik Nevroz:  Kişi kendisini ayakları ve kollarının olmadığını ya da felçli olduğunu düşünür ve ona göre hareket etmesidir. Bu hastalıkta hiçbir dokusal sıkıntı olmadığı halde bu davranışları sergiler.
  • Bunaltı Nevrozu:  Kişinin iç daralması göğüs sıkışıklığı ani nöbetler şeklinde sıklaşır ve ani öfke meydana gelebilir ,boğaz tıkanır ,hızlı nefes alıp verir.
  • Depresif Nevroz: Depresyon benzeri bir hastalıktır . Depresif Nevrozda kişinin yaşama isteği olmaz, kimseyle konuşmak istemez günlük işlerini yapmazlar ve onlar için hayat boş ve anlamsız gelir, insanların yaptıgı hal ve hareketten haz almazlar ve insanları en az olduğu ya da odalarına kapanırlar.

Nevrozda her zaman gizli bir suçlama öğesi vardır. hasta ile her ne kadar ilgilenilirse ilgilenilsin, o yinede kendisini tahttan indirilmiş ve ilgiden yoksun bırakılmış gibi hissetmeye devam edecektir. Bu hissiyatın sorumluluğunu ve suçunu başka birine yüklemek istediğinden, aslında çoğu zaman kendisinin de farkında olmadığı gizli bir öç alma arzusu ve suçlama içerisindedir. Suçu ve sorumluluğu başkasının üzerine yıkma, suçlama ve intikam duyguları ile bir yandan insanlar ve toplumsal kurallar ile mücadele ederken öte yandan kendisini bu toplumdan soyutlayarak hiç girmediği bir savaşta galip olur. yani toplumsal aktiviteyi dışlayarak kendi doyumsuzluklarından biraz olsun kurtulur. Ondan eylemleri için sorumluluk yüklenmesinden çok, bu sorumluluğun yönünü değiştirerek farklı kişi ya da faktörleri suçlaması beklenir. Çünkü onlar katkıda bulunmaz, başkalarına yaslanırlar. Nevrotik yaşam tarzında her zaman bir rakipten kuşkulanılır. bu genellikle ailenin bir üyesi ya da karşı cinsten biri olmaktadır.
nevrotik kişiler yaşamın bu üç önemli sorusuna bir yanıt bulamadığından büyük bir doyumsuzluk içerisindedirler. Bu doyumsuzluk içerisinde, kişi kendisini ne zaman bir açmazda bulsa, o zaman nevroz açığa çıkar ve hasta nevroz semptomlarını sırayla gösterir. Bu onun savaşa girmeden galip çıkma stratejilerinden biridir…
Alfred adler nevrotiklerde görülen nevroz semptomları ile ilgili şunları söyler:

” Bu semptomlar, nevrotiğin öz saygısını korumaya, kendisi ve başkaları önünde başarısızlığına mazeretler bulmaya yarar. Bunlar aynı zamanda kendisine yeterince yardımcı olmadığını düşündüğü başkalarına karşı bir suçlamadır. Nevroz, bir miktar zaferi garanti altına alır ya da en azından yenilgi korksunu hafifletir.Şımartılmış prototipten gelen tüm nevrotik kişiler, toplumsal değeri olan herhangi bir şey yaptıktan sonra değil de yapmadan önce takdir edilmeyi beklerler. bu gibi insanlar “vermeden almayı”, “herşeyi karşılıksız almayı” ve “ya hep ya hiç” olsun isterler. sonuç çoğu zaman hiçbir şeydir.G enellikle nevrotik, organ eksikliklerinden acı çekmiş, çocukken şımartılmış ya da ihmal edilmiştir.(…)”


ancak tüm bunların yanında adler, kuşkuya yer vermeyen bir açıklama da yapar:
” Her nevrotik, kısmen haklıdır.”
Bununla kast edilmek istenen; nevrotiği bu davranışlara iten geçerli sebepler olduğu, ancak bu geçerli sebeplerin , gösterilen davanışlar için yeterli sebepler olmadığıdır.

İlgili Yazılar
BilimEğitimSosyal Medya

Online Psikolojik Danışmanlık

#SesimOL

Eğitim Hakkında Temel Bilgiler

#SesimOLekonomiGündem

The Economist 2021 Kehanetleri

#SesimOL

Buga Girmek Nedir ?

Haber bültenimize kayıt olabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir