#SesimOLGündemSosyal Medya

Korona Virüs, Gerçekler ve Hurafeler

corona virusu belirtileri 736 2 41

Korona virüs veya ülkemizde bilinen adı ile Wuhan virüsü; gribal enfeksiyonlara sebep olan infuenza tipi virüsler ailesinden bir virüstür. Dünyayı sarsmakta olan korana virüs ise aslında bilimsel adı Covid-19 olan dünya çapında ise Ncov-19 veya novel corona virus isimleri ile bilinen korona virüsler ailesinin bir üyesi. Daha önce tehlikeli salgınlara yol açan MERS ve SARS’da yine korona virüsler ailesinden hastalık yaratan canlılar.

Yeni tip korona virüs hakkında son zamanlarda internette ve diğer basın yayın mecralarında pek çok haber, tanım veya bilgi mevcut. Yazımızda doğru bilinen yanlışları veya yanlış bilinen doğruları sıraladık.

corona virusu hakkinda onemli uyari 98f2d
Korana Virüsü

Korona Virüsünden Korkmalı Mıyız?

Korona virüsten korkmalı mıyız sorusunun yanıtını vermek bilimsel açıdan kolay değil. Çünkü yeni korona virüs pek çok insanda, metabolizmada veya koşulda farklılıklar gösteriyor. Öncelikle, yeni tip korona virüsünü en tehlikeli yapan özelliği bulaşıcılığının fazla olması. Korona virüsü mevsimsel gripten, SARS ve MERS gibi hastalıklardan çok daha hızlı bulaşıyor. Bir korana virüs hastası, hastalık dönemi boyunca bazı verilere göre ortalama 4 ile 5, uygun ortamlarda ise 7 kişiye kadar virüsü bulaştırabiliyor. Bulaşıcılık seviyesindeki bu durum korona virüsü bu denli büyük bir salgına dönüştüren en önemli faktör.

Korona virüs; temelde solunum (aerosol denilen küçük, gözle görünmeyen nem parçacıklarının içerisinde) yolu ile bulaşıyor. Enfekte olmuş bir hasta ile 1 metreden yakın mesafede kalmanız bile korana virüsü kapmanız için yeterli olabiliyor. Ne yazık ki hastalığın sadece solunarak değil göz kürelerinden de alınabildiği kanıtlanmış durumda.

Korona virüs bu kadar bulaşıcı iken ölümcüllük oranı SARS ve MERS virüslerinin çok altında. Şubat 2019 verilerine göre korona virüsün öldürücülük oranları %2 ile %3 arasında seyrediyor.

  • Özelikle yaşlılar ve arka planda başka hastalıkları (diyabet, kalp – solunum yetmezlikleri, kanser, adis vb.) olan kişiler risk altındalar. Bu kişilerde öldürücülük oranları kimi bölgelerde %80’e çıkabiliyor.
  • Korana virüs; bulaştığı andan itibaren 14 günlük kuluçka (yaklaşık, Çin’de bazı vakaların kuluçka süresinin 20 günü bulduğu açıklandı.) süresine sahip, bu esnada kişi hastalık belirtileni göstermiyor ancak hastalığı yayabiliyor. Virüsün en tehlikeli evrelerinden birisi asında bu,
  • Korona virüsü doğrudan alt solunum sitemini etkiliyor ve ciğerlerde enfeksiyona yol açarak akciğer yetmezliği sonrasında da solunum yetmezliğine sebep oluyor.
  • Aynı zamanda bu enfeksiyonlar yüksek ateş ve solunum güçlüğünü beraberinde getiriyor.
  • Solunum yetmezliği çeken hastalar durum ilerler ise çoklu organ yetmezliği, kalp krizi veya solunum durması sebebi ile ölebiliyorlar.
  • Korona virüsü yoğun ateşli olarak geçirip kurtulan hastalarda kısırlık, böbrek yetmezliği, akciğer sorunları benzeri kalıcı sağlık sıkıntıları da rapor edildi.

Bu durum korona virüsü olabildiğince korkulacak bir hastalık statüsüne sokuyor. Ancak korona virüsünü alt solunum yollarını enfekte etmeden, küçük semptomlarla atlatmak da mümkün.

korona virus turkiyeye geldi mi corona virus turkiyede var mi saglik bakanindan aciklama geldi2
Korona Virüsü

Korona Virüsünün Bilinen Tek İlacı – Kuvvetli Bir Bağışıklık Sistemi

Kötü senaryolar, yüksek bulaşıcılık oranları, solun yetmezliğinden ölümler… Yukarıda virüsün hep kötü senaryosunu yazdık. Keza konunun anlaşılması için iki yönlü bakmak gerekiyor.

Korona virüsü, kesin olmayan istatistiklere göre, hastaların %40’ında semptomsuz olarak seyrediyor. Yani korona virüs hastalarının yaklaşık yarısı hastalığını herhangi bir belirti olmadan veya klasik soğuk algınlığı belirtileri ile geçiriyor.

Korona virüsü, diğer gribal enfeksiyonlar gibi bağışıklığı kuvvetli olan kişilerce daha kolay atlatılıyor. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için ise başta yeterli ve dengeli beslenme, düzenli bir uyku ve spor önem taşıyor.

Korona virüsten diğer korunma yollarını bir sonraki yazımızda belirteceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

telefona kaydetme isimleri güvenilir takipçi satın almapp büyütmeipr5keko sözlerikabak yemeğinin yanına ne gider .