EğitimGündem

Kelebek Etkisi

images 6

Kelebek Etkisi, küçük bir başlangıçla büyük ve öngörülemez sonuçların çıkmasına verilen addır,  Edward N. Lorenz’in çalışmalarından biri olan Kaos Teorisi ile ilgilidir. Daha sonralarda hava durumuyla ile ilgili verdiği şu örnek ile ünlenmiştir. Kelebek etkisi Amazon Ormanları’nda bir kelebeğin kanat çırpması, ABD’de fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, Dünyanın yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir. önemsiz görünen ufak ayrıntılar zincirleme şekilde önemli sonuçlar doğurur.

Kelebek Etkisi Nedir?

Yapılan en küçük bir eylem ya da alınan en küçük bir karar bile hayatımızın gidişatını önemli bir şekilde etkileme yetisine sahiptir. hayatımızın akışı, bir kelebeğin kanadı büyüklüğünde olan seçimlerimizde dahi hiç umulmadık noktalara ulaşabilir. bu etkenlerden belki de en önemlisi zaman kavramıdır. yolda yürüken elinizden düşürdüğünüz kitabı almak için kaybettiğiniz bir saniye, kavşakta freni kopmuş bir aracın size yirmi santim fark ile çarpmamasına neden olabilir. Hayatımız da sadece kendi eylemlerimizden oluşmuyor mesela o aracın bakımı ve freninde sıkıntı olmasaydı ya da evinden aceleyle çıkmayıp sakin bir şekilde çıksaydı öyle bir sonuçlar karşılaşılmayacaktı.

Mr. Nobody

Bu örneğe en uygun film bence Mr. Nobody filmde en küçük olayın ne denli büyük bir sonuç doğurduğunu gösteriyor. Örneğin Meksika’da yumurta haşlayan birinin çıkan buharından New Yorkta yağmurun yağmasına sebep olması ve filmde ki Nemonun elindeki kağıda yağmur damlası düşerek yazının kaybolması ve sevdiği kadını yıllarca bulamaması gibi küçük bir olayı ne büyük bir sonuca çıkardığını gösteriyor ya da Nemonun ayakkabı bağcığına basmasıyla hayatının tümüyle değişmesi ve buna benzer örneklerle dolu olan filmde, yaptığımız seçimler ya da karşımıza çıkan olaylar nasıl bir sonuçla karşı karşıya kalacağımızı gösteriyor.

Yaşam boyu karşımıza türlü seçimler çıkıyor. bir karar vermek durumunda kalıyoruz. kimi zaman yanlış kimi zaman doğru kararlar.. ama verdiğimiz bu kararları kaçımız isteyerek, bilinçli şekilde veriyoruz yapılabilecek en iyi şeyin bir karar vermek olduğuna inanlardanız hepimiz. bu doğru. ama ya pas dersek ? Atalarımızında dediği gibi ”Bir of çeksem karşıki dağlar yıkılır”

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

telefona kaydetme isimleri güvenilir takipçi satın almapp büyütmeipr5keko sözlerikabak yemeğinin yanına ne gider .