Eğitim

Domdom Kurşunu Nedir?

mahzuni

Aslında biz domdom kurşunu İbrahim Tatlıses’in Domdom Kurşunu türküsünden bilsekte domdom kurşunun asıl sahibi Aşık Mahzuni Şeriftir. İsmi oldukça komik olsa da ilginç bir hikayesi var domdom kurşununun. Peki nedir bu domdom kurşunu?

“Saçların arasına domdom kurşunu değdi.
Domdom kurşunu değdi”

Terim olarak buna bir cevap arıyorsanız genellikle avcıların kullandığı domuz derisini bile delecek güce sahip olan bir tüfek kurşun türüdür. Özelliği sayesinde hedefi direk vurur ve vurulan hedefte büyük bir delik açar. Çapı ve kuvveti nedeniyle tüfek namlusunda açtığı tahribattan dolayı avcıların kullanmak istemediği ama alternatifi olmayan bir kurşun türüdür. Bir diğer adıyla domuz kurşunu.

domdom kurşunu
Domdom kurşunu bir insanın yüzünü parçalayacak kuvvete sahiptir.

Seneler önce İbrahim Tatlıses’in yorumladığı domdom kurşunu klibinde şarkı oyun havası şeklinde bir bilardo masasında eğlenceli bir klip şeklinde çekilmişti.

Domdom Kurşunu türküsünün gerçek hikayesi nedir?

Kendi memleketinde, köyünde istenilmeyen Aşık Mahzuni’nin evi 4 defa yakılmıştır ve köylüler tarafından köyü terk edilmesi istenilmiştir. Fakat memleketini terk etmeme de kararlı olan Mahzuni evi kaç kere yakılsa da evini onarmıştır.

Bu olayların ardından bir gün arkadaşıyla kahvehane’de oturan Aşık Mahzuni’ye doğru eşkiyalar tarafından kurşun atılır. Fakat Mahszuiye isabet etmeyen kurşunlardan bir domdom kurşunu yanındaki arkadaşının tam alnının ortasından girer. Arkadaşı orada hayatını kaybeden. Bu olayın ardından ünlü sanatçımız bu anlamlı türküyü yazar.

‘Hançer yarası değil domdom kurşunu değdi’

Her sözüyle bizi derinden etkileyen Aşık Mahsuni şerifin şarkıda geçen bu sözü ise Hz.Hasan’ın alnına hançerle vurularak öldürülmesine bir göndermedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

telefona kaydetme isimleri güvenilir takipçi satın almapp büyütmeipr5keko sözlerikabak yemeğinin yanına ne gider .