#SesimOLGündem

Deprem Neden Olur?

deprem neden olur 1

Deprem Neden Olur? Bu soru aslında insanlığın asırlardır merak ettiği bir sorudur. Bilimin ilerlemesiyle” Deprem Neden Olur?” sorusuna bilim adamları tarafından cevap bulunsa da bu sorunun çözümünü bulmak imkansız gibi duruyor. Çünkü depreme çözüm bulmaya demek doğrudan dünyanın işleyişine müdahale etmek demektir. Bu yüzden insanlığın deprem karşısındaki tek çaresi alacağı güvenlik önlemleridir.

Bu yazımızla birlikte size depremin neden olduğunu açıklayacağız. “Deprem neden olur ?” sorusunu iyice anlamak için önce dünyanın ve yeryüzünün tabakalarını bilmek lazım. Hadi ilk önce birlikte dünyanın tabakalarını öğrenelim.

Dünya oluşurken Güneş’den ayrıldıktan sonra dönerek katılaştığı için dünyanın içindeki maddeler yoğunluk sırasına göre dizilmiştir. En yoğun maddeler yerkürenin merkezine toplanmış, yoğunluğu en küçük maddeler ise dünyanın en dış kısmında toplanmıştır. Dünya 5 tabakadan oluşmaktadır. Bunlar; atmosfer, hidrosfer, litosfer, pirosfer ve barisfer’tir. Bizi deprem konusunda ilgilendiren tabaka Litosfer’dir.

LİTOSFER Nedir?

Litosfer bir diğer adıyla kayaç küre olarak adlandırılır. Dünyadaki canlıların yaşadığı ve dünyanın manto katmanının üstünde yer alan bir katmandır. Kıtalar ve okyanuslar liotsferde yer alır. Kalınlığı yaklaşık 70-100 km arasında olduğu tahmin edilmektedir. Ayrıca taşküre’nin yaklaşık 35 km üstünde yer alır.

deprem neden olur
Yer kabuğun katmanları şekildeki gibidir.

Deprem Neden Olur? Depremin Sebepleri Nelerdir?

Dünyanın katmanlarını temel olarak öğrendiğimize göre gelelim “Deprem Neden Olur?” sorumuzun cevabına. Üst kısımda yaşadığımız katman olan Litosfer katmanından birazcık bahsetmiştik. İşte yaşadığımız bu katman ile çekirdek arasında 2.900 km alana sahip olan bölgeye Manto adı verilir. Yerin altına gidildikçe ısının arttığını bilinmektedir ve Manto katı olmasına rağmen aşağı inildikçe sıvı bölümlerine rastlanır.

Litosfer katmanın hemen altında Astenosfer adı verilen üst manto bulunmaktadır. Burada gerçekleşen hareketler ve kuvvetler sonucu oluşan konveksiyon akımları ile yer kabukları parçalanmakta ve levhalara dönüşmektedir. Burada oluşan konveksiyon akımları yukarı çıkıldıkça yerkabukta zorlamalar oluşur ve oluşan zorluklarla beraber gelen kırıklar levhaları oluşturur. Burada oluşan yaklaşık 10 kadar ve çok sayıda yer alan levhalar kendi aralarında hareket ederler fakat biz bu hareketleri hissetmeyiz.

Levhaların oluştukları hareket sırasında birbirine yaklaşan levhalar arasında üst üste binme, sıkışma, sürtünme gibi hareketler oluşur. Levhalar arasında oluşan sürtünme kuvvetleri yerkabukta büyük bir sarsıntı meydana getirir ve bu sarsıntı sürtüne geçene kadar devam eder. İşte levhaların kendi aralarında yaptığı bu sürtünme hareketinden dolayı deprem dalgaları oluşur.

Oluşan deprem dalgaları sonucu bu sarsıntılar Fay hattı verilen kısımlarda kırılmalar meydana getirir. Bu fayların bazıları yeryüzünde insanların kolayca görebileceği şekilde olsa da bazı fay hatları yeryüzünün altında gizlenmiş durumdadır.

türkiye fay hattı
Türkiye fay hattı bölgeleri.

Ülkemiz deprem açısından tehlikeli sayılacak bir coğrafi konumda sayılır. Haritada gösterilen koyu kırmızı bölgeler ve çizgiler belirlenen ve yüksek riske sahip olan fay hattı çizgileridir. Oluşan bu fay hattı çizgilerine bakarak yaşadığınız yerin kaçıncı derecen deprem bölgesi olduğuna bakabilirsiniz.

Unutmayın ki deprem öldürmez, dayanıksız binalar ve ihmaller öldürür. Depremden önce yapılması gerekenlerin en başında deprem çantası hazırlamak vardır. Deprem çantasının nasıl hazırlanacağını Deprem çantasında neler olmalı? yazımızdan öğrenebilir ve kendinize bir deprem çantası hazırlayabilirsiniz.

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

telefona kaydetme isimleri güvenilir takipçi satın almapp büyütmeipr5keko sözlerikabak yemeğinin yanına ne gider .