#SesimOL

Damızlık Kızın Öyküsü

1985 senesinde Margaret Atwood tarafından yayınlanan Damızlık Kızın Öyküsü kitabı yayınlandığı dönemde adından sıkça söz ettirse de asıl popülaritesini 2017 senesinde dizi olarak uyarlanmasıyla kazanıyor. Kadın ya da erkek herkesin muhakkak okuması gereken Damızlık Kızın Öyküsü bir distopya olsa da ilerledikçe satır aralarında ne yazık ki kendimizden bir şeyler bulacağız. İşte tam da bu yüzden okuyamasanız bile diziyi izlemeniz, izlerken de düşünmeniz gereken bir yapım.

The Handmaid8217s Tale

Damızlık Kızın Öyküsü Konusu

Orijinal adı The Handmaid’s Tale olan dizide kadınların tüm haklarının elinden alındığı bir düzen anlatılıyor. Neredeyse nefes almaları bile yasak olan kadınlar erkek egemen bir düzende seslerini çıkartamadan, her söyleneni yaparak yaşamaya mahkûm ediliyor.

Distopik bir dönemde Amerika Birleşik Devletleri’nde özgür rejimin değişmesiyle birlikte erkek olan bir kesimin yönetime geçilmesiyle başta kadınlar olmak üzere tüm bireyler için de karanlık günlerin temeli atılır. Doğurganlığını kaybetmemiş kadınlar seçili evlere hem hizmetçi hem de çocuk doğurmak için gönderilirken dizinin adın da anlaşılacağı gibi kadınlar sadece damızlık görevi görmeye başlar. Peki gerçekten düzen belli bir erkek egemen sistemde kadınlar eşya olarak görülerek mi devam edecektir…

Damızlık Kızın Öyküsü

Damızlık Kızın Öyküsü ve Karakterler

Damızlık Kızın Öyküsü’nde tüm karakterler o kadar özenle yazılmış ki Margaret Atwood’ a hayran olmamak elde değil. Her söz, her hareket, iyi – kötü tüm karakterler, yanlış seçimler, anne olma özlemi, kıyamet, özgürlük ögeleri daha güzel daha sorgulayıcı bir şekilde anlatılamazdı. Karakterlerle ilgili söyleyeceğim tek şey her karakterin bir görevi olduğu ve nasıl gözükürse gözüksün her karakterin aksiyona geçerek ya da geçmeyerek hem bugüne hem de yarına şekil verdiği gerçeği.

Offred

Damızlık Kızın Öyküsü’nde Dikkat Çeken Sözler

  • ‘Hiçbir şey bir anda değişmez; derece derece ısınan bir küvette farkına varmadan haşlanarak ölürsünüz. ‘
  • ‘…siz geçiş neslisiniz, derdi Lydia teyze. En güç durumda olan sizsiniz. Sizden beklenen fedakarlıkların farkındayız. Erkeklerin sizi aşağılamasına dayanmak zor. Sizden sonra gelenler için daha kolay olacak. Görevlerini gönül rızasıyla kabul edeceklerdir.
    söylendiği buydu: çünkü anıları olmayacak, başka bir yaşama dair.
    söylediği ise şuydu: çünkü sahip olamayacakları şeyleri istemeyecekler.’
  • ‘Biz iki bacaklı rahimleriz, hepsi bu: kutsal tekneler, gezgin kadehler’
  • ‘Bilmek baştan çıkmaktı. Bilmediğiniz şey sizi baştan çıkaramaz, derdi Lydia teyze eskiden. Belki de neler olup bittiğini bilmeyi aslında istemiyorum. Belki de bilmemeyi yeğliyorum. Belki bilmeye dayanamazdım. İnsanoğlunun düşüşü masumiyetten bilgiye düşüştü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler