Amerikan İç Savaşı(American Civil War) 1861-1865 | Sesimol.net

Ne olacak, söyle gitsin?  

#sesimol

#SesimOL

Amerikan İç Savaşı(American Civil War) 1861-1865

Bir diğer adıyla Eyaletler savaşıylada anılmaktadır. Amerikan Birleşik Devletleri ile 11 Güney Eyalet Devletleri arasında çıkmış bir iç savaştır. . 11 Güney Eyaleti Abraham Lincoln 1860 yılında başkan seçmesiyle bağımsızlıklarını ilan etmişlerdir. 1861 yılında ise Güney Carolina’ daki Sumter Kalesi’nden ilk top atışıyla birlikte savaş başlamıştır. Savaş köleliğin kaldırılmasını isteyen Kuzey eyaletleri ile köleliğin sürmesini savunan Güney eyaletleri arasında olmuştur. Görünüşte insancıl bir sebep olmasına rağmen savaşın bir de ekonomik boyutu vardı. Kuzey eyaletleri zenci kölelerin bağımsızlık kazandıktan sonra Kuzey’e gelip oradaki sanayi kuruluşlarında ucuz emek olarak çalışacaklarını umuyorlardı. Savaşın ilk sonucu Lincoln’un duraksamalarına ve bazı Partililerin tepkisine rağmen köleliğin kaldırılmasıdır. 22 Eylül 1862’de hazırlanmaya başlanan, 1 Ocak 1863’te uygulamaya konan bu önlem, 13 anayasa değişikliği önergesinin oylanıp kabul edilmesiyle 31 Ocak 1865’te yasallaşmıştır. Ancak bu zaferden beş gün sonra Lincoln bir suikast  sonucu öldürülmüştür.

Savaşın Nedenleri (Köleliğin Yasaklanması)

1850’li yıllarda ABD’nin Güney bölgelerinde ekonominin çoğunluğu büyük çiftliklerle oluşan tarıma dayanan bir ekonomi vardır. Bu çiftliklerde çoğunlukla tütün, pamuk ve şeker kamışından oluşmaktadır ve bu iş güçünü sağlamak için Afrikadan kaçırılan köleler ile sağlanmaktaydı. ABD’nin diğer bölgeleri sanayi ile sağlandığından serbest bir iş gücü olması nedeniyle köleliğin kaldırılması istendi. Çoğu eyaletlerde bu uygulancağını görünce güney eyaletlerinde yasaklanacağından dolayı endişeleniyorlardı. Buda köleliğe dayanan Güney eyaletlerinin üretimini tehtit ediyordu. Köleliği kaldırmaya söz vererek seçime katılan başkan adayı Abraham Lincoln seçimi kazanınca güneyli 7 eyalet yeni başkanın köleliği kaldıracağına kesin gözle bakarak hemen ABD’den bağımsızlığını ilan ettiler. Kısa bir süre sonra 4 eyalet daha 11 eyalet ile güney konfederasyonu kuruldu. Ülkenin kuzeyi ise ‘birlik’ altında toplandılar ve bir süre sonra iki taraf arasında savaş çıktı. Savaşın nedeninlerinin en önemli sebebi insani bir nedende gözüksede ama ekonomik nedenlerden olduğu gözükmüştür.

Kuzeyin Galibiyeti

Savaşın ilk yıllarında savaşta üstün çıkan bir taraf olmamıştı ve zaman geçtikçe her iki tarafta yıpranmıştı ve kayıpları artmıştır. Gettsyburg Muharebesi ile dönüm noktası yaşanmıştır her iki tarafında 3/1 lik bölümü ölmüştür ve kuzeyliler kesin galibiyetle zafer yaşamıştır. Son olarak Güney eyaletlerinin komutanını esir alarak Amerikanın kuzeylileri zafer yaşamıştır. Savaşın bitiminden 5 gün sonra Güneyliler Abraham Lincoln’ü suikast sonucu ölmüştür.

Sonuçları

Savaşın bitinimden hemen sonra güneyde ki kölelerede özlüklük hakkı tanındı. Hemen akabinde kölelere oy hakkı verildi fakat bu kısa sürdü güney eyaletleri o hakları onların ellerinden aldı ve bu savaşın sonucunda güney eyaletleri kuzeye göre daha fakir oldu çünkü tarımdan oluşan bir ekonomi sistemine sahip olğu için kölelerinde bu durumdan etkilendiğinden kuzeye göre daha farkileşti.

Savaşı anlamak için bu kitabı okuyun


Savaşı anlamak için sakın ola ki ayrıntılı bir Birleşik Devletler tarihi veya iç savaş yorumu okumaya kalkmayın. Aslında mahalli bir tarihçi olan ve iç savaş dönemi üzerine yaptığı araştırmayı romanlaştırarak “Rüzgar Gibi Geçti” diye bilinen ölümsüz eseri ortaya koyan Margaret Mitchell’i okumak, hepsinden evladır.

İlgili Yazılar
#SesimOL

Eğitim Hakkında Temel Bilgiler

#SesimOL

The Economist 2021 Kehanetleri

#SesimOL

Buga Girmek Nedir ?

#SesimOL

wTakip Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

Haber bültenimize kayıt olabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir