Ne olacak, söyle gitsin?  

#sesimol

#SesimOLEğitim

Stresle Başa Çıkmak

Stresle Başa Çıkmak Nedir?

     Stresle başa çıkmak hayatımızın en zor şeylerinden biridir. Stresle başa çıkmak ve stresle mücadele edebilmemizin ilk adımı stresi iyi tanımamızdır. Hayatımıza büyük ölçüde yön veren bu duygu vücudumuzun içsel ve duygusal uyaranlara verdiğimiz otomatik tepkidir. Bu da demek oluyor ki stres hayatımızın bir parçasıdır. Yani bundan kaçış yok. Eğer kaçamıyorsak bu duyguyla savaşmak yaşamımızda bizim söz sahibi olmamızı sağlayacaktır. Bazen yaşamımızdaki köklü değişiklerin gücümüzü aştığını düşünürüz. Özellikle ayrılık, ekonomik güçlükler, yakınımızın ölümü gibi kayıplar yaşamımızı derinden etkilemektedir. Ancak stres sadece sosyal hayatımızı değil sağlığımızı da büyük ölçüde etkilemektedir. Stresin hormonlar üzerinde etkisi göz ardı edilemeyecek kadar etkilidir.

Stresin Üzerimizdeki Etkisi

   Vücudumuz kendini tehlikede hissettiği an salgılanan adrenalin gibi stres hormonları beyne “Savaş ya da kaç” mesajı veriyor. Yani stres sadece düşündüğümüz gibi her zaman olumsuzluğa yol açmıyor. Kendimizi korumamız için adeta kendini korumaya alıyor. Ancak stresli anlarımız yaşamımızın merkezi haline gelmiş ve günlük yaşamımızı olumsuz etkilemeye başlamışsa stresle başa çıkmayı öğrenmeye başlamamız gerekiyor. Çünkü stres sebebi bilinmeyen birçok hastalığın da temel sebebidir. Denemediğim yol kalmadı, nereye gittiysem neyim olduğunu öğrenemedim diyorsanız kendi hislerinizi de göz önünde bulundurabilirsiniz. Çünkü stresle başa çıkmak düşüncelerimizi, düşüncelerimiz duygularımızı ve son olarak duygularımız davranışlarımız üzerinde belirleyicidir.

Strestle başa çıkmak tamamen sizin elinizdedir.

Stres Döngüsü

     Varsayalım ki “İş başvurum kabul edilmezse hayatım altüst olur.” diye düşünüyorsunuz. Bu durumu düşündükçe kendinizi gergin hissediyorsunuz. Bu sırada elleriniz terlemiş olabilir. Muhtemelen kalp atışınız ve buna bağlı olarak kalp atışınız hızlandı. İş görüşmeniz sırasında nefesiniz yetmediği için sesiniz kısık çıktı. Kendi sesinizi duyunca kendinize kızmaya başladınız ve istemeden işverene karşı sert bir üslup kullandınız. Ne yazık ki karşı tarafa kötü bir izlenim bırakmış olabilirsiniz. Yaşamınızda buna benzer birçok olay yaşamış olabilirsiniz. Peki, bu senaryoyu nasıl değiştirebilirim diye düşündünüz mü? Öncelikle düşüncelerimizden başlayabiliriz. “ Hayatım iş başvurusunun sonucuna bağlı değil.” Şunu da deneyebilirsiniz:  “İş başvurusunun olumsuz sonuçlanması benim başarısız olduğum anlamına gelmez.” Bizim olaylara verdiğimiz anlam stresin üzerimizdeki etkisini bu şekilde anlayabiliriz. Stresin bedenimiz üzerinde baskısı azalacak ve davranışlarımız üzerinde otokontrolümüz artacaktır. Elbette belli bir düzeyde kaygımız olacaktır. Kendimizi bu şekilde biraz da olsa rahatlattığımız zaman bu stres bizi motive edecektir. İş başvurusuna daha hazırlıklı gitmemizi, özeleştiri yapmamızı, kendimizi her daim geliştirmemizi sağlayacaktır.

İlgili Yazılar
BilimEğitimSosyal Medya

Online Psikolojik Danışmanlık

#SesimOL

Eğitim Hakkında Temel Bilgiler

#SesimOLekonomiGündem

The Economist 2021 Kehanetleri

#SesimOL

Buga Girmek Nedir ?

Haber bültenimize kayıt olabilirsiniz

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir