GündemSağlık

Sağlık Sistemi Çöktü Hem Rekor Hem Facia

hindistan hastane yangin iha 4 16 9 1619164596 880x495 1

Hindistan’ın Maharashtra eyaletinde corona virüsü hastalarının tedavi edildiği bir hastanenin yoğun bakım ünitesinde çıkan yangın sonucu 13 kişi hayatını kaybetti. Ülkede son 24 saatte tespit edilen 332 bin 730 yeni vaka ile günlük vaka sayısı bir kez daha rekor tazeledi.

Ülkede corona virüse karşı hiçbir önlem alınmaması ve kültürel ve dini olarak kendilerince gidilen ganj nehri ve benzeri kalabalık ortamda yapılan ibadetler dünyada 1. sıraya taşıdı. Sağlık sisteminin çökmesiyle birlikte zaten kötü olan hastaneler üstünede yangınla felaket haline geldi. Maharashtra eyaletinin Virar bölgesinde yer alan Vijay Vallabh Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesinde yangın çıktığı bildirildi.

Yangın 17 Can Aldı

Yangın sırasında yoğun bakım ünitesinde 17 hastanın bulunduğunu belirterek, “Hastalardan 13’ü hayatını kaybetti, 4’ü başka hastanelere sevk edildi” bilgisini paylaştı. Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda hastanede yaşanan faciayı “trajik” olarak nitelendirerek hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı diledi.

hindistan hastane yangin iha 2

Vakalarda Rekor Üstüne Rekor

Hindistanda hastanelerde sağlık ekipmanları sıkıntısı ve yoğum bakım ünitelerinde aşırı sıkışma sebebiyle hasta seçmeye başlandığı aktarılıyor. 3 gündür hergün vaka sayılarının üstüne katarak devam ediyor. Oksijen tüpleri ve sağlık kitlerinde kıtlık söz konusu. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ülke genelinde son 24 saatte 332 bin 730 yeni vaka tespit edildiği, toplam vaka sayısının 16 milyonu aşarak 16 milyon 263 bin 695’e yükseldiği bildirildi. Hindistan’da art arda 3 günde rekor sayıda vaka kaydedilirken, son 2 günde ise 300 binden fazla vaka tespit edilmiş oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

telefona kaydetme isimleri güvenilir takipçi satın almapp büyütmeipr5keko sözlerikabak yemeğinin yanına ne gider .