Ne olacak, söyle gitsin?  

#sesimol

#SesimOL

İstanbul Modern Sanat Müzesi

İstanbul şehri, yalnızca göz alıcı doğal güzellikleriyle değil içerisinde barındırdığı tarih ve kültürel yapılarla da eşsiz bir metropol. Çünkü ziyaretçilerini ya da sakinlerini bulunduğu andan uzaklaştırarak farklı dünyalarla tanışmasına yardımcı olacak farklı kategorilerde müzelere sahip. İşte bu müzelerden bir tanesi İstanbul Modern Sanat Müzesi ziyaretçilerinin deyimiyle ise sadece İstanbul Modern.

Şehrin en konuşulan ve en çok ziyaret edilen müzesi, ziyaretçilerine İstanbul Modern Cafe by Coffe Manifesto ’da farklı kahve deneyimlerini yaşatırken birbirinden farklı etkinlik, sergi, koleksiyonlarla da ruhlarını besliyor.

İstanbul Modern Sanat Müzesi Hakkında

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ nin ilk modern, çağdaş ve özel müzesi olan İstanbul Modern, 2004 senesinde kuruldu ancak müzenin temelleri 1987 senesinde İstanbul Kültür Sanat Vakfı kurucusu Dr. Nejat Eczacıbaşı aracılığıyla ilk Uluslararası İstanbul Bienali’ nde atıldı.

İstanbul Modern Sanat Müzesi isminden de anlaşılacağı üzere hem modern hem de çağdaş sanat alanlarındaki eserleri bünyesinde toplar, sergiler, korur ve sanatseverle bir araya getirir. Sürekli ve süreli sergileri, sinema, etkinlik – eğitim programları, fotoğraf galerileri, mağaza ve kafesiyle çalışmalarını yürütür.

İstanbul Modern 2004 senesinde 8.000 metrekarelik alanıyla İstanbul Boğazı’ nın kıyısında yer alan yeriyle ziyaretçilerini hem sanata hem de manzaraya aşık etmiştir. Müze 2018 yılında girdiği tadilat nedeniyle de üç sene boyunca ziyaretçilerini Beyoğlu’ nda bulunan tarihi mekânda ağırlamaya devam edecektir.

İstanbul Modern Sanat Müzesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücretleri

İstanbul Modern ile ilgili bilinmesi gereken en güzel şey Perşembe günlerinin halk günü olması. Bu sayede parası olmayan ancak sanatı sevenlerin de rahatlıkla faydalanabileceği bir müze. Müze Pazartesi dışında tüm günlerde sanat tutkunu misafirlerini saat 10.00 – 18.00 saatleri arasında ağırlamaya hazır. Bu saatler halk günü olduğu için perşembe günleri 10.00 – 20.00’ a kadar esniyor. Müze dini bayramlarda ve yılbaşlarında hizmet vermiyor. İstanbul Modern için özel bir müze desek de bilet ücretleri normal ölçülerde zaten Perşembe gününün halk günü olması da bunun bir göstergesi.

Tam: 37 TL

İndirimli (Öğrenci, Öğretmen, Emekli ve 65 Yaş Üstündekiler): 21 TL

Gruplar (10 kişi ve üzeri): 30 TL

İstanbul Modern Sanat Müzesiyle İlgili Kısa Bilgiler

  • Müzenin ortalama günlük ziyaretçi sayısı 1.500 kişi olup; perşembe günleri halk günü olduğu için ziyaretçi sayısı 3.000’ e ulaşıyor.
  • Müze maliyetlerinin yarısından fazlasını almış olduğu sponsorluklardan sağlıyor.
  • Birçok farklı üyelik sistemiyle sanat tutkunlarını, oluşturmuş oldukları etkinliklerle de birçok sanatçıyı destekliyorlar.
--Benzer İçerikler--

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir