Eğitim

İQ Testi Nasıl Yapılır?

iq testi nasıl yapılır

İQ testini ilk keşfeden kişi Alfred Binet olarak bilinmektedir. Düşünme ve zeka konusunda geri kalmış küçük çocuklara eğitim vermek amacıyla ileri sürdüğü bir program olarak hayata geçmiştir.

İQ Testi

Alfred yaptığı testlerde, deneklere zeka yaşlarını temsil etmek amacı ile sayı veriyordu. Zeka yaşı, yapılan testlerde eş puanı elde eden bireylerin ortalama yaşı olarak nitelendiriliyordu. Eğer 14 yaşındaki bir kişi,  yapılan testten 45 puan almış ise, bu sonuç 10 yaşındaki deneklerin ortalama puanına denk geldiği için bu 14 yaşındaki çocuğun zeka yaşı 10 diye sınıflandırılıyordu.


Buna benzer olarak 14 yaşındaki birisi, testten 80 puan elde ettiyse, bu sonuçta ortalama 17-18 yaşında denk geliyor. Bu sayede bu çocuk için zeka yaşı 17-18 şeklinde yorum yapabiliyoruz. Bu geliştirilen sistem, aynı yaş grubundaki bireylerin yaşıtlarına göre olan zeka farkını ortaya koyuyor, fakat aynı yaşta olmayanların zeka sınıflandırmasını yaparken problemler ortaya çıkıyordu. Bir zaman sonra Alfred İQ testini geliştirilerek, zeka seviyesini ölçmek üzere, zeka yaşı kullanmak yerine farklı bir değer kullanmaya başladı.


Zeka testlerine alışık olan ve zeka testlerinde sıklıkla kendisini test edip, bu testler üzerine çalışmalar yapan insanların, aynı zekaya sahip diğer insanlardan daha yüksek sonuçlar elde ederler. Çünkü ne kadar çok benzer soruyu görürse o kadar çok aşina olacak ve onun için bu test basitleşecektir.


IQ= ( zeka yaşı/gerçek yaş ) x 100 olarak hesaplanmaktadır. Bu da demek  oluyor ki formülden de görüldüğü gibi, gerçek yaş ve zeka yaşı birbirine eşit ise, IQ’su 100 olarak çıkacaktır. Bu temelde eşit görünse de, şuan günümüz koşullarında IQ dereceleri alışılagelmiş bir kesimin ortalama değerlerininin baz alındığı, istatistiksel ve matematiksel hesaplamalar yardımı ile yapılan karışık yöntemler ile gerçekleştirilmektedir.

KULLANILAN İQ BASAMAKLARI

  • 0-25 arası ağır gerilik
  • 26-50 arası orta gerilik
  • 51-75 arası hafif gerilik
  • 76-90 arası sınır zeka
  • 91-110 arası normal zeka
  • 111-125 arası ileri zeka
  • 126-140 arası üstün zeka
  • 140-155 arası çok üstün zeka
  • 156 ve üzeri deha

Ayrıca bizim hazırlamış olduğumuz biraz mizah ile karışık “Ne kadar akıllısın testi?” testimizi çözebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

telefona kaydetme isimleri güvenilir takipçi satın almapp büyütmeipr5keko sözlerikabak yemeğinin yanına ne gider .