Eğitim

Ezber Nasıl Yapılır?

ezber nasıl yapılır

EZBER NASIL YAPILIR

Ezber nasıl yapılır sorusu herkesin kafasında ortak bir soru diyebiliriz çünkü eğitim, edebiyat alanında ve her alanda lazım olabiliyor. Ezberci bir eğitime sahip olduğumuz ülkemizde birinci sınıftan üniversiteden mezun olana kadar ezberci sistem hep karşımıza çıkacak. Bu yazımızda kolayca nasıl ezber yapılır ve kolay ezberleme tekniklerini sizinle paylaşacağız.

Genellikle ezberi iyi olan öğrenciler okul hayatında hep başarılı olmuşlardır ve diğer öğrencilerden bir adım değil 3-4 adım bile önde olduklarını söyleyebiliriz çünkü sayısal bölümlerde bile ezber önemli bir konu. Eğitimde ezber yapmak sadece tekniklerden değil sağlıktan da geçiyor. Hadi bu yazımızda birlikte ezberimizi nasıl güçlü yapacağımızı öğrenelim.

Ezber Ve Eğitim İçin Sağlık Şart!

Çoğu öğrenci sağlık kaynaklı ezber yapamadığının ve kafasındaki bilgileri saklayamadığının  farkında bile değil. Kan eksiklikleri, vitamin eksikliği, B12 eksikliği ezber yapma konusunda çok önemli roller oynuyor. Eğer ezber yapmakta zorlanıyor ve kafam bazı şeyleri almıyor diyorsanız ilk önce yapmanız gereken bir sağlık kuruluşuna gitmek ve kan tahlillerini yapmak olmalı.

Günlük Tekrarlar Yapın!

Başarının formülü aslında günlük tekrarlar yapmaktır. Öğrencilerin bu konuda girdiği en büyük sorunu atalarımız “Bugünün işini yarına bırakma.” diyerek yıllar öncesinden cevaplamış aslında. Öğrenciler konuları son günlere biriktiriyor ve konuları ezberleme zorluğundan yakınıyor. Maalesef siz bir süper zeka değilseniz ne kadar zorlasanız da o bilgiler kafaya girmez. En iyisi siz konuları sıkıştırmadan önceden halletmeye bakın.

Kendinize Ezber Teknikleri Bulun!

Her öğrencinin beyni farklı çalışır ve başarının bir diğer formülü ise öğrencinin kendisini tanımasından geçer. Bazı öğrenciler yazarak daha iyi ezber yapar bazıları okuyarak bazıları ise kendilerine yeni bir teknik oluşturur. Mesela bir teknik örneği yapışkan kağıt hazırlayarak odanızın duvara asmanız ve onları odanızın en çok baktığınız yere kağıtları yapıştırmanız. Bu yöntemle gözünüz baktıkça baktıklarınız aklınıza gelecek ve ezber yapmanız için ekstra bir enerji harcamanıza bile gerek kalmayacak. Ezber hızlandırma tekniklerine de buradan bakabilirsiniz.

Ders Çalışırken Ezber Yapma Teknikleri

Çoğu öğrenci özellik ders çalışırken ezber yapma konusunda oldukça sıkıntı yaşıyor. Bu sorunu aşmak için bu konu başlık altında size ders çalışırken ezber yapma tekniklerini vereceğiz. Ders çalışırken ön önemlisi televizyon, telefon, tablet gibi ezber yaparken dikkatinizi dağıtacak şeylerden uzak durmanız hayati derecede önem sağlıyor. Araştırmalar doğrultusunda kullanılan tekniklerden biri yanınıza bir küre alın ve ezberlemeye çalışacağınız kelimeleri küçük kağıt parçacıklarına yazın ve küreye atıp karıştırınız. Boş zamanlarda bu küreden kağıt çekin ve sık sık bu hareketi devam ettirin. Bu sayede ezberlemek için ekstra enerji sarf etmeyeceksiniz ve kelimeler beyninize kendiliğinden yerleşmiş olacak.

ezber nasıl yapılır
Da Vinci Metodu İle Ezber nasıl yapılır öğrenebilirsiniz.

İkinci ve en çok önerdiğim teknik ise da vincinin görsel hafıza tekniği bu teknik ile ezberliyeceğiniz şeyi ilk olarak hikaye olarak tasarlıyorsunuz ve beyninizde görsel olarak sıraya sokuyorsunuz. Bu sayede çoğu tarihi olayı aklınızda tutabilirsiniz. Da Vinci metoduyla ilgili daha detaylı bilgiye linkten ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

telefona kaydetme isimleri güvenilir takipçi satın almapp büyütmeipr5keko sözlerikabak yemeğinin yanına ne gider .