Teknoloji

LOL Meta Şampiyonları 10.8

lol meta şampiyonları 1

Yeni güncelleme ile lol meta şampiyonları değişti. Eğer kolayca lig atlamak ve kuvvetli herolarla oynayarak maç kazanmak istiyorsanız lol meta karakterlerinden birini seçmeniz gerekir. Sizin için hazırladığımız rehber yazımız ile size uygun karakteri seçip daha kolay bir şekilde lig atlayabileceksiniz.

Riot Games’in 10.8 güncellemesi ile getirdiği lol meta karakterlerini size tanıtarak yazımıza başlayacağız. Son yılda Garen ve Sett karakterler arasında en güçlü herolar olarak görülüyordu. Yeni güncelleme ile üst karidorda yeni meta ile yine Sett ve Garen başı çekiyor.

Yazıya başlamadan önce LOL seviye ödülleri yazımızı okuyabilir ve seviye atladıkça ödül olarak ne kazanacağınızı öğrenebilirsiniz.

LOL Meta 10.8 şampiyonlar listesi

Hazırladığımız liste yabancı kaynaklardan alınarak yapılmıştır. Koridor size şampiyonlardan bahsederek daha sade bir anlatım yoluna gideceğim.

Listemizde harfler ve anlamları:

Lol meta 10.8 şamiyonlar listesinden üst koridordaki şampiyonları tanıtım ile başlayalım.

lol meta top
Top lane meta karaktlerleri.

Önceki metada Garen ve Sett’in çok güçlü olduğunu söylemiştir. Hazırlanan listede en güçlüler OP ve daha sonra güçlüden zayıfa S’den C’ye kadar gidiyor. Yeni meta ile en güçlü karakterler Darius, Fiora ve Wukong olmuş. Wukong’u oyunlarda daha çok jungle’da göreceğiz çünkü orada daha etkili oluyor.

Darius gerçekten güçlenmiş olmalı ki abartmıyorum son oyunumda sayamadım 2-3 defa beşte beş attığına bizzat tanık oldum. Bu yüzden eğer Darius oynamayacaksınız ve takım arkadaşınız almayacaksa şiddetle banlamanızı tavsiye ediyorum.

Bu paragrafı yazıyı yazdıktan 10 gün sonra yazıyorum. Metada olduğu gibi Darius oyundaki en güçlü karakterler arasına gelmiş. İki veya üç kil ile bile oyunu rahatça tek başına uzatabiliyor. Diğer yandan Fiora’ya parantez açmak istiyorum. Fiora kastığında durdurulması çok zor bir şampiyon haline gelmiş

Son olarak Sett‘den bahsetmek istiyorum. Sett oyunun en hızlı koridor delen oyuncusu olmuş diyebiliriz. 15 dk’da ilk kuleden inhiye kadar koridoru kolayca yarabiliyor ve durdurulması için en az 2 kişinin karşısına çıkması lazım.

Jungle Şampiyonlar Listesi

jungle lol meta
Orman şampiyonları

Sizlere Wukong’un ormanda, üst koridora kıyasla daha çok etkili olduğunu söylemştik. Orman şampiyonları arasından 4 hero Elise, Warwick, Zack ve Wukong listenin başını çekiyor. Wukong gizlenerek açacağı ultisi ile tek başına bir TF ‘yi dağıtma gücüne sahip

Dikkatimi çeken bir konu ise son günlerde Riot Games’den Master Yi’nin diğer şampiyonlarla dengelenemediği için oyundan kaldırma durumu açıklaması yapılmıştı. Oyunculardan da tepki almış olsa ki efsane şampiyonu A seviyesine düşürerek bu fikirden vazgeçmiş olmalı gözüküyorlar.

Graves

Graves üstüne başlık değil ayrı bir sayfada yazı yazılabilecek bir meta orman şampiyonu olmuş. Yeni meta ile birlikte Graves dakika 3’te bile 100 zırha ulaşabilen bir karakter olmuş. Hasarı çok güçlenmiş ve doğru rünlerle oyuna girdiğinizde karşı şampiyonun sizden kaçma ihtimali (Eğer rammus yoksa tabi) yok denilecek kadar az.

İlk önce ormana kırmızıdan başlıyoruz ve kuşları yemledikten sonra köpekleri kesmeye başlıyoruz. Köpekleri kestikten sonra Mavi ve kurbağa kestiğimizde 110 zırha ulaşmış oluyoruz. Eğer karşınızda Graves jungle varsa sakın ormanı counterlamaya çalışmayın Graves çok güçlü!

Mid Lane Şampiyonlar Listesi

mid lol meta
Orta Koridor Şampiyonları

Mid’e Ryze’dan konuşarak başlamak istiyorum. Son yıllarda eski gücüne sahip olmayan Ryze gelen BUFF ile daha çok güçlenecek. Yeni lol metası ile Ryze’ın canı 570.48’den 575’e, saldırı hasarı ise 55.04’den 56’ya çıkarıldı ve Q yeteneğinden kullanımından sonraki hareket hızı arttırıldı. Mid’te Buff gelen bir diğer karakter ise Orriana oldu. Orriananın Q ve W yetenekleri arttırıldı.

Bu Buff’lara rağmen midin en güçlü üç karakteri Fizz, Diana ve Talon oldu. Bu şampiyonların yanı sıra Katarina eski tek atan günlerine dönüyör. Katarina severler için bu müjdeli haberi de verelim dedik.

ADC Meta Şampiyonlar

bot lol meta
Adc Şamiyonları

Listemizin meta lol sıralamasında Miss Fortune OP olarak birinci çıkıyor. Özellikle son güncelleme ile ultisine yapılan güncellemeler ile aşırı vurmaya başladı ve ultisini zhonya dışında counterlamak zor bir karakter.

Listede Yasuo’yu acaba yanlış mı koydular diye sormuş olabilirsiniz. Hayır, önceki metalarla ile de Yasuo botta oynanır hale geldi. Özellikle Malphite ve Yasuo ikilisi botta rakiplerine tam bir bela oluyor.

Denedik ve gördük! Miss Fortune gerçekten meta haritasında gözüktüğü gibi OP olmuş. Bir vs ikide bile çok güçlü bir karaktere sahip olan Miss Fortune tek başına bile koridoru idare ediyor. Takım genel olarak gerideyken bile güçlü ultisi ile TF kazandıracak bir güce sahip MF. Size tavsiye bot lanedeyseniz ve eğer oynamayacaksanız MF banlamanızı öneririm.

Destek LOL Meta Şampiyonları

sup lol meta
Destek LoL Meta şampiyonları

Listemizin son koridorunda destek lol meta şampiyonları yer alıyor. Listenin en başında blitz ve leona bulunuyor. Blitz aslında gücü itibari ile her oyunda banlandığı için güçlü olunduğunun bilindiği bir karakter.

Bu listede beni en çok şaşırtan şampiyon Yummi oldu. Takım arkadaşlarının içine girerek onlara can veren şampiyonumuz gücü ile destek olarak maç kazandıran bir şampiyon. Bunun için yeni metada OP olmasa bile S’de görmeyi tahmin ediyordum ama öyle değilmiş. Bu fikrime yaklaşık 20 gün sonra ekleme yapıyorum ve dediklerimde çok haklıymışım çünkü Yummi her seçimde artık banlanıyor. Sürekli can yenilemesi karşı bot’un sinirlerini bozmasına ek olarak birden çok kişiyi stünlemesi özelli olan ultisiyle takımda önemli bir role sahip.

LOL Meta Şampiyonları neye göre seçiliyor?

Lol meta şampiyonları güncelleme ile değişen oyunun düzenini sağlamak adına yapılan güncellemelerdir. Lol meta şampiyonları listesinde en üstteki şampiyonları almak oyundaki en güçlü şampiyon olduğunuzun anlamına gelmiyor. Eğer yüksek eloda oynayan bir oyuncuysanız teknik ve oynanması zor şampiyonlar ile maç kazanmanız daha yüksek ihtimal olacaktır. Düşük eloda oynayan oyuncular iste meta listesinin içinde yer alan oynanması kolay şampiyonları tercih etmelidir. Örneğin üst koridor için Garen, Sett, Darius iken Mid için Katarina veya Fizz’i oynayabilirler.

Tabi ki meta lol karakterlerini alarak maçı alma olasılığınız artmıyor. Örnek vermek gerekirse meta karakterleri içinde yer alan Katarina’nın karşısına heim veya zed gelmesi karşı şampiyonlar counter karakter olduğu için koridoru kaybetme şansı yüzde 70 olacaktır. Bunun için güçlü değil oynamayı bildiğiniz ve meta’da yüksek derece olan şampiyonları seçmeye özen gösteriniz.

Size tavsiyemiz meta değeri yüksek karakterler ile oyun tecrübesi kazanmanız. Yeni güncelleme olsa dahi meta lol karakterlerinin düşeceği seviye 1-2’dir. Ama siz kazandığınız tecrübe ile rakiplerinizi kolayca alt edebileceksiniz.

Yeni Metaya Göre Rün Nasıl Seçeriz?

Değişen metalarla birlikte oynayacağınız şampiyonun rününü bilmek hayli zor geliyor. LOL 5 temel rünün yanı sıra bize 2 tane kendi özelleştirebildiğimiz rün sayfası veriyor. Bu yüzden şampiyonu seçtikten sonra rünlere internetten bakmak ve şampiyona göre rün değiştirmek zor oluyor. Bunun için sizi blitz programı ile tanıştırarcağız.

Blitzi buradan indirip bilgisayarımıza kuruyoruz. Kurduktan sonra program arkaplanda açık kalıyor. Biz hangi şampiyonu seçersek program şampiyona göre yeni metaya uyumlu rün sayfasını otomatik düzeltiyor. Ve ayrıca genel olarak hangi buildi girmemizi gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Worth reading...
LOL Seviye Ödülleri
telefona kaydetme isimleri güvenilir takipçi satın almapp büyütmeipr5keko sözlerikabak yemeğinin yanına ne gider .