CV Nasıl Hazırlanır? CV Örnekleri | Sesimol.net

Ne olacak, söyle gitsin?  

#sesimol

Eğitim

CV Nasıl Hazırlanır? CV Örnekleri

CV Nasıl Hazırlanır?

Etkili Bir CV Sizi Gösterir;

CV nasıl hazırlanır bilmiyorsunuz fakat çok yeteneklisiniz, bir o kadar da öğrenmeyi seviyorsunuz. Ancak kimse sizi farketmiyor. Kendinizi nasıl göstereceğinizi düşünüyorsunuz. Bunun etkili yollarından birisi CV’nizin etkili olmasıdır. Bu yazımızla birlikte CV nasıl hazırlanır öğreneceksiniz ve CV örnekleri göreceksiniz.

CV latin kökenli bir kelimedir. Dilimize gelip bu haliyle yerleşmiştir. CV, sizi kağıt üzerinde üzerinde eşsiz kılan bir doküman olabileceği gibi dijital bir veri de olabilir. Malumunuz, artık dijital ortamları da kullanmamız gerekir.

Bir işe alım uzmanı ya da sizi analiz etmek isteyen birisi CV’nize ortalama 3-4 saniye bakar. Bu süre zarfında fotoğrafınızdan tutun da, ön yazınıza, eğitim bilgilerinize, deneyimlerinize kadar göz gezdirir.

Öncelikle kariyer sitelerinin hazır CV’lerinden uzak durmanızı, size özel, orijinal bir CV’nizin olması gerektiğini belirtmeden geçmeyelim.

CV’nin genel olarak ne olduğunu öğrendik hadi şimdi birlikte etkili bir CV nasıl hazırlanır onu öğrenelim.

Etkili Ve Dikkat Çekici Bir CV Nasıl Hazırlanır?

Etkili bir CV de olması gerekenleri kısaca özetlersek;
⦁ Fotoğraf
CV nizin sol ya da sağ tarafında mutlaka sizin şimdiki halinize benzeyen kısa dönemde çektirmiş olduğunuz bir fotoğraf olmalıdır.
⦁ İletişim Bilgileri
Size istenilen zamanda kolayca ulaşılabilecek bir telefon numarası ve sade yazılmış bir mail adresi gerekiyor. Anlamsız ve uzun mail adresler karşı tarafta dalga konusu olabilir ve işinizi ciddi yapmadığınız algısı yaratabilir. İsim ve soy isimden oluşan bir mail adresini tercih etmeniz önemlidir.
⦁ Ön Yazı
Ön yazı bir CV nin en önemli yeridir. Sizin iş bilginizin dışında ne olduğunuzu anlatır. Başvurduğunuz ya da yaptığınız işte kendinizi nasıl tanımlıyorsunuz, ne bekliyorsunuz gibi CV nizin bir özeti ve konsantre
⦁ Kariyer Beklentisi
Ön yazıdan sonra önemli bir bölümdür. Bulunduğunuz pozisyondan nerelere kadar gelebileceğinizi anlattığınız, gelişiminizin nasıl olabileceğinden bahsedeceğiniz bölümdür.
⦁ Yetenekler ve Hobiler
Yeteneklerinizin yaptığınız/yapacağınız işle ilgili olan güçlü bağlarından bahsedebileceğiniz alandır. Bu kısımda sahip olduğunuz yeteneklerden bahsederken ilgili olduğunuz ve geliştirmek istediğiniz taraflarınızdan bahsedebilirsiniz.
⦁ İş Deneyimleri
O an başvuracağınız işle ilgili tecrübelerinizi iş deneyimlerinizi burada belirtin. Bir muhasebe işine başvuruyorsanız geçmişinizde yaptığınız garsonluktan bahsetmemeniz gerekir.
⦁ Referanslar
Bu kısma referans kişilerinizi hemen yazmanız gerekmez. İstenildiğinde verilecektir yazabilirsiniz. Ancak iş görüşmeleri sonrasında sizlerden size referans olabilecek kişilerin görüşlerini öğrenmek isteyeceklerdir. Bu kişiler eski bir yöneticiniz, iş arkadaşlarınız olabilir. Sizin hakkınızda olumsuz geri dönüş verecek kişileri belirtmeniz faydalı değildir.

CV Örnekleri;

CV örneklerine buradan ulaşabilir kendinize en uygun şablonu seçerek verdiğimiz bilgiler doğrultusunda kendinize etkili bir CV oluşturabilirsiniz.

İşte örneklere bakarak kendinize uygulayabileceğiniz 2 adet CV örnekleri;

Etkili Bir CV Örneği
CV Nasıl Hazırlanır

Ayrıca Yeşil Pasaport Nasıl Alınır? yazımızı ilgili linkten ulaşabilirsiniz.

Related posts
EğitimTarih

Köy Enstitüleri

Eğitim

Sayı Sistemleri Nedir?

EğitimTeknoloji

C Diziler Nedir?

EğitimTeknoloji

C Operatörler Nedir? Operatör Örnekleri

Haber bültenimize kayıt olabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir